Międzynarodowa konferencja "Interdyscplinarne nauczanie i uczenie się" odbywa się pod hasłem "Czego powinna uczyć szkoła?".
Jest to już drugie międzynarodowe wydarzenie organizowane przez HTT w 2023 roku. Pierwsze miało miejsce w marcu br. w Ohio State University w Columbus. Również tym razem wśród prelegentów i uczestników znajdą się utytułowani naukowcy, eksperci edukacyjni i nauczyciele wierzący w sens i lepszą przyszłość edukacji
Celem wydarzenia jest zaprezentowanie idei Interdyscyplinarnego Przedmiotu Szkolnego, rozumianego jako wytyczne do nauczania i uczenia się wszystkich przedmiotów szkolnych w sposób holistyczny z poszanowaniem wartości humanistycznych.
Cele szczegółowe obejmują:
dyskusję teoretyczną nad metodycznymi i dydaktycznymi uwarunkowaniami humanizacji edukacji;
przedstawienie przykładów praktycznych rozwiązań i scenariuszy lekcji przedmiotowych opracowanych przez nauczycieli już pracujących metodą IDS, zgodnie z obowiązującą podstawą programową w poszczególnych krajach świata;
wymianę doświadczeń nauczycieli, których misją we współczesnym, coraz bardziej zmieniającym i zróżnicowanym świecie, jest nie tylko transfer wiedzy dziedzinowej, ale kształcenie aktywnych i zaangażowanych obywateli potrafiących rozwiązywać coraz bardziej złożone wyzwania lokalne i globalne.
W czasie konferencji uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów i paneli z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych pedagogów oraz edukatorów, wziąć udział w warsztatach np. na temat budowania relacji w klasie i motywowania uczniów do zdobywania kompetencji i umiejętności potrzebnych im w przyszłym życiu społecznym i zawodowym.
Ponadto uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą i rozwiązaniami dydaktycznymi partnerów HTT w zakresie interdyscyplinarnego nauczania i uczenia się oraz zaprezentować własne innowacyjne projekty edukacyjne.
Ważnym punktem konferencji będzie też zaprezentowanie wyników fenomenograficznych badań, które HTT prowadziło w 2021 roku w 10 krajach świata na 5 kontynentach, a które dotyczyły stanu współczesnej edukacji szkolnej oraz wizji szkoły na miarę XXI w. Rezultaty ww. badań pokazały, że nadrzędnym celem nauczania każdego przedmiotu w szkole, niezależnie w jakim kraju się ona znajduje, powinno być poznawanie i rozwijanie wartości humanistycznych, do których należą m.in. wolność i szacunek dla innych, a także umiejętność budowania dobrych relacji międzyludzkich i zrozumienie drugiego człowieka.
Konferencja będzie miała formułę wykładowo-warsztatową. Będzie także czas na rozmowy oraz możliwość udziału w sesji posterowej. Podczas każdego z tych spotkań będziemy chcieli wspólnie z Państwem znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
Jak uczynić szkołę miejscem, w której uczniowie i nauczyciele lubią przebywać?
Jakich wartości – i w jaki sposób – powinna uczyć szkoła, tak by uczniowie wyrośli na szczęśliwych, odpowiedzialnych i wrażliwych ludzi?
Jak stworzyć przyjazne środowisko szkolne?
Jak zaangażować uczniów w budowanie innowacyjnej szkoły przyszłości?
Co możemy zrobić, by przywrócić edukacji sens?