Operatorem Holistic Think Tank jest Fundacja Fiducia. Fundacja powstała z inicjatywy i dzięki wsparciu Grupy Cavatina. Statutowymi celami organizacji powołanej pod koniec 2019 r. jest realizacja zadań w zakresie działalności charytatywnej, wyrównywania szans osób wykluczonych, zapewniania dostępu do kultury i sztuki, edukacji, aktywizacja młodszych i starszych oraz wielu innych inicjatyw potrzebnych społecznie.
Głównym założeniem misji HTT jest wzmacnianie holistycznych i humanistycznych wartości w edukacji w skali krajowej i globalnej oraz opracowanie nowatorskich rozwiązań pedagogicznych i dydaktycznych. Tego rodzaju podejście wynika z przeświadczenia, iż system edukacji powinien odpowiadać rzeczywistym warunkom życia społecznego i poziomowi rozwoju cywilizacji. Rosnące zrozumienie potrzeby zmiany pedagogicznego paradygmatu jest również widoczne w raportach publikowanych przez międzynarodowe instytucje edukacyjne, takie jak UNESCO czy OECD.
HTT dostrzegając potrzebę uwzględnienia w edukacji wyzwań, przed jakimi stoją współczesne społeczeństwa, w tym konsekwencje pandemii COVID-19, rosnącą mobilność z przyczyn klimatycznych i humanitarnych oraz coraz większe zróżnicowanie potrzeb edukacyjnych młodych ludzi, proponuje wizję szkoły, jako miejsca kształcenia nie tylko odpowiedzialnych i świadomych obywateli, ale przede wszystkim szczęśliwych i spełnionych ludzi, posiadających silne poczucie własnej autonomii i sprawstwa. Holistic Think Tank powstał z nadziei na lepszą przyszłość. Jesteśmy przekonani, że droga do niej wiedzie przez edukację szkolną: holistyczną, zakorzenioną w wartościach humanistycznych, wzmacniającą w dzieciach najważniejsze wartości i uwrażliwiającą je na piękno, dobro i prawdę.
Holistyczne podejście rozumiane jest przez HTT jako nakierowane na ucznia, jego potrzeby i rozwój jego osobowości. Doceniając potrzebę rozwoju sfery intelektualnej, związanej ze zdobywaniem i przyswajaniem wiedzy, a także dotyczącej wykształcania pożądanych systemów wartości, postaw etycznych i umiejętności podejmowania wyborów moralnych, kładzie jednocześnie nacisk na sferę emocjonalną, jak i tę dotyczącą uczuć oraz własnej cielesności. Obejmuje także całą sferę umiejętności i kompetencji związanych z życiem wśród ludzi, w tym zdolności do nawiązywania i utrzymywania relacji interpersonalnych. Wartości te zawarte są w opracowanej przez HTT liście “Czego powinna uczyć szkoła?” które stanowią podstawę interdyscyplinarnego, holistycznego podejścia do nauczania i uczenia się.
Drugi wymiar holistycznego podejścia w edukacji dotyczy całościowego spojrzenia na wszystkich aktorów tworzących system edukacji, w tym nauczyciel, rodziców, kadrę szkół, etc. Stąd też, badania przeprowadzone przez HTT w latach 2021-2022 w szkołach na świecie, koncentrowały się na zrozumieniu potrzeb związanych z edukacją tych trzech grup, nie zapominając przy tym o szeroko rozumianym środowisku, społecznym, instytucjonalnym, jak i naturalnym, w jakim funkcjonują szkoły. W ten sposób, holistyczne podejście prezentowane przez HTT sprowadza się do podkreślania wieloaspektowości procesu edukacyjnego i wspierania zrównoważonego rozwoju wszystkich jego części, jako warunku sine qua non jego właściwego funkcjonowania.
Trzecim filarem, na jakim opiera się podejście HTT, jest potrzeba wspierania realizacji humanistycznych wartości w szkolnictwie. Jego sednem jest wspieranie podmiotowości uczniów, nauczycieli i rodziców, traktowanych jako rzeczywistych uczestników procesu edukacji. W przekonaniu HTT, każda z wymienionych grup posiada możliwość i potencjał do tego, by kształtować obraz współczesnej szkoły. Inaczej mówiąc, szkoła realizując określone cele wychowawcze i przygotowując uczniów do przyszłego funkcjonowania w społeczeństwie, powinna uwzględniać potrzeby każdej z wymienionych grup.